Melis (Merkezi Laboratuvar İşletim Sistemi) T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan ve şu anda pilot illerde devreye alınmış olan merkezi bir laboratuvar otomasyon sistemidir.

Melis sistemi bulunan illerde aile hekimleri istemleri direkt olarak Melis sistemine gönderir, kanlar laboratuvara gider ve kan sonuçları laboratuvar tarafından Melis sistemine yazılır. AHBS yazılımı olarak “Sonuçları Al” tıkladığınızda Melis sistemine laboratuvar tarafından kaydedilen sonuçları çekilir ve ekranda gösterilir. Sonuçların ElementAHBS üzerinde görünmemesi, laboratuvarın sonuçları Melis sistemine yazmamasından kaynaklı olabilir.

Melis sistemine geçiş yapılan illerde, istem listeleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Melis yetkililerine iletilmektedir. ElementAHBS istem listelerini otomatik olarak Melis sisteminden çekerek ekranlarda göstermektedir.

Laboratuvar tarafından çalışılan, ancak Melis listelerinde görünmeyen istemler için İl Sağlık Müdürlüğü’nüz ile görüşebilirsiniz. Melis sistemine eklendiği anda otomatik olarak ElementAHBS ekranlarında da görünecektir.

ÖNEMLİ : Kişilerin laboratuvar sonuçlarının E-NABIZ sisteminde görülebilmesi için, mutlaka ElementAHBS yazılımı üzerinden laboratuvar istemi yapılması ve sonrasında ElementAHBS yazılımı üzerinden sonuçları alarak USS Gönderim ekranından gönderiminin yapılmış olması gerekmektedir. Melis Web Sayfası üzerinden yapılan işlemler sadece web sayfası üzerinde kayıtlıdır. Bu sonuçların ElementAHBS’ye çekilemediği için sonuçlar E-NABIZ sistemine gönderilememektedir.

Şimdi Deneyin

ElementAHBS Kolay, Hızlı ve Güvenilir Aile Hekimliği yazılımıdır…

Şimdi Deneyin