Evlilik Öncesi Tarama İşlemleri

Kayseri Merkez Laboratuvarı’ nda yapılan düzenleme ile Evlilik Öncesi Tarama istemleri artık Aile Hekimleri tarafından yapılacaktır. İstem gönderim işlemleri 09.10.2018 (Salı) günü itibariyle başlayacaktır. İşlemlerde aile hekimi test listesinden Evlilik Öncesi Tarama bölümünü işaretleyecek, Seçilenleri Ata tıklandığında Evlilik Öncesi Tarama Formu açılacaktır. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra gönderim yapılabilir. Kan alım işlemleri normal kan alımında olduğu gibi asm içerisindeki laboratuvardan yapılacaktır.

  • Evlilik Öncesi Tarama Formunun sol bölümü hastanın kendine ait bilgileri (İstem Yapılan Kişi), sağ taraf ise eşe ait bilgilerdir.

  • Eşe ait bilgiler bölümünde ‘Eş Bilgilerini Paylaşmak İstemiyor’ seçilirse, diğer bilgilerin girişi yapılmayacaktır.

  • Evlilik Öncesi Tarama panelinde VDRL testinin seçimi zorunludur. VDRL seçilmemişse evlilik tarama gönderimi yapılmamakta, sistem uyarı vermektedir.

  • Evlilik Öncesi Tarama Formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulması, test sonuçlarının doğru yorumlanması konusunda önemlidir. 

Geçmiş Sonuçların Gösterilmesi

Aynı aile sağlı merkezi içerisindeki aile hekimlerine, diğer hastaların sonuçlarının gösterilmesi düzenlemesi yapılmıştır. İstem istendikten sonraki süreçte, hastanın aile hekiminin aile sağlığı merkezinde bulunmaması durumunda, aynı aile sağlığı merkezi içerisindeki diğer bir aile hekimi ilgili hastanın sonuç bilgisini görebilir, ve sonuç çıktısı verebilir.

  • Bu işlem için kesinlikle aynı ASM içerisinde işlem yapılabilir, farklı ASMden gönderilmiş istem sonuçları gösterilememektedir.

  • ‘Geçmiş Sonuçları Getir’ tıklandığında hastanın istemlerinin yapıldığı tarih girilmesi zorunludur.

  • Bu işlemler için muayene ekranının açlıması yeterlidir, muayene ekranında hastaya yeni muayene işlemi yapılmasına gerek yoktur. Direkt Laboratuvar sekmesinde Geçmiş Sonuçları Getir tıklanması yeterlidir.

  • Kendi gönderdiğiniz istemlerde bu bölümü kullanmayınız, direkt Sonuç Al bölümünü kullanınız.

Özel Mesaj

Bu bölüm hasta sonuç raporuna yansımayacak olup, hastayla ilgili laboratuvar tarafından gönderilen bilgilendirme mesajlarıdır.

Şimdi Deneyin

ElementAHBS Kolay, Hızlı ve Güvenilir Aile Hekimliği yazılımıdır…

Şimdi Deneyin