T.C. Sağlık Bakanlığı Melis (Merkezi Laboratuvar İşletim Sistemi) Projesi kapsamında Diyarbakır pilot il olarak seçilmiş, gerekli entegrasyonlar yapılan eş zamanlı çalışmalarla tamamlanmıştır. Melis projesi kapsamında Aile Hekimliği’nde işlemsel olarak herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Sadece laboratuvar istemleri önceden direkt laboratuvar sistemine gönderilmekteydi. Melis projesi ile yaptığınız istemler öncelikle T.C. Sağlık Bakanlığı Melis Sunucularına gönderilecek, kanlar yine laboratuvarda çalışılacak ve sonuçları laboratuvar tarafından Melis sistemine kaydedilecektir. Aile hekimliği tarafında sonuçları almak istediğinizde direkt olarak sonuçlar Melis Sunucularından getirilecektir. Melis Projesi ile akılcı laboratuvar kullanımı, hastalarınızın geçmiş tarihli sonuçlarını görme, aynı asmde bulunan hastaların sonuçlarını görme gibi işlevsel özellikler olacaktır. Şu anda temel sistem çalışmaktadır. İşlevsel özellikler ilerleyen günlerde aktif edilecektir.

ÖNEMLİ : Diyarbakır için şu anda kullanım açısından herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Eskiden olduğu gibi hastanıza muayene açtıktan sonra gerekli tanı girişini yapınız. Tanı seçimi sonrasında “İstem” bölümünden listenizde bulunan istemleri seçiniz ve “Seçilenleri Ata” ile işlemi tamamlayınız. Bu işlemden sonra karşınıza akılcı laboratuvar kapsamında “Test Süre Kontrol” ekranı gelecektir. Herhangi bir testle alakalı önceden istenim bir sonuç varsa görebileceksiniz. Tamam ile devam ediniz. İstekler gönderildikten sonra “YEŞİL” olacaktır. Gönderim sonrasında “Barkod Eşleştirme İşlemi” yapılması gereklidir. Bu ekran otomatik olarak çıkmaktadır. Barkod eşleştirme bölümünde bilgilendirme amacıyla kaç tüp kan alınacağı gibi bilgiler blunmaktadır. Ekrandan “Tüpleri Barkodlarla İlişkilendir” butonuna tıklayınız. İşleminiz tamamlanmış ve başarılı bir şekilde T.C. Sağlık Bakanlığı Melis Sistemine gönderilmiştir.

ÖNEMLİ : Melis uygulaması şu anda halen geliştirilmektedir. Gerekli ön test işlemleri ve canlı ortam testleri yapılmıştır. Süreç içerisinde problemler yaşanabilir. Bu durumda istem gönderimini tekrarlayınız. İstem gönderiminden sonra tüpleri barkodla eşleştirme işlemini yapmayı unutmayınız !!!

İstem Silme İşlemi : Melis uygulamasında gönderilmiş istemlerin silinebilmesi için öncelikle tüp barkod eşleştirme işleminin silinmesi gerekmektedir. Bunun için muayene ekranında istem bölümünde barkod simgesine tıklanarak gelen ekranda barkod eşleştirmesini siliniz. Sonrasında tekrar istem ekranını açmaya çalıştığınızda gönderilmiş istemlerin silinmesi için bir uyarı verecektir. Onaylayarak silme işlemini tamamlayınız.

31.10.2018 tarihinde istenmiş ancak sonucu çıkmamış laboratuvar sonuçlarını aşağıdaki butona tıklayarak alabilirsiniz.

Eski Sonuçlar İçin Tıklayınız

Şimdi Deneyin

ElementAHBS Kolay, Hızlı ve Güvenilir Aile Hekimliği yazılımıdır…

Şimdi Deneyin