Aile Hekimliğine Check-up ve Tarama Randevu Türlerinin Eklenmesi ve MHRS Üzerinden Randevularının Oluşturulması

            Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen yeni kural doğrultusunda; Aile Hekimlikleri üzerinden vatandaşın alabilmesi için iki yeni randevu türü oluşturulmuştur. Bu randevular; Check-up Randevusu ve Tarama Randevusu ‘dur.

            Aile hekimlerinin MHRS üzerinde, mevcut sistemde günlük bakabilecekleri en fazla hasta sayısı 20 idi. Bu kapasite maksimum değeri 45 olarak güncellenmiştir. Yani bir aile hekimi günlük maksimum 45 kapasitelik cetvel açabilecektir.

Günlük maksimum kapasite 45’dir. Bu 45 kapasitenin 10’u Check-up15’i Tarama, 20’si de Normal randevular için kullanılacaktır. Her bir randevu türü, kendi içerisinde minimum ve yukarıda belirtilen maksimum rakamları olacak şekilde sınır değerlere sahiptir. Maksimum değerler parametrik olup Sağlık Bakanlığı onayı ile değiştirilebilir.

Örneğin; Check-up randevu türü ile cetvel açmak isteyen bir aile hekimi minimumda 5maksimumda 10 kapasitelik cetvel açması gerekmektedir.

Eğer NormalCheck-up ya da Tarama randevu türlerinden biri ile cetvel açmak isteyen aynı gün içinde normal randevu için 20, check-up randevusu için 10 ve tarama randevusu için 15 kapasiteden fazla cetvel açmak isterse ilgili aksiyon türü için kapasite aşıldığına dair hata verilecektir.

           Check-up ve Tarama randevuları için 365 gün taslak oluşturulabilmektedir ve 30 güne kadar cetvel kesinleştirilebilmektedir.

Randevu kesinleştirilirken, mevcut yapıda yapılan toplamda 40 saat kuralı kontrolü yapılmaktadır.

Şimdi Deneyin

ElementAHBS Kolay, Hızlı ve Güvenilir Aile Hekimliği yazılımıdır…

Şimdi Deneyin